Lee Ryan Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lee Ryan Türkiye

Lee Ryan Fan Site

PortalliAnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri

3 posters
YazarMesaj
aytunç

aytunç

Erkek

bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri Empty
MesajKonu: bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri   bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri Icon_minitimePerş. Kas. 20, 2008 9:44 pm

İsmini vermediğim bir kişinin facebook'da yazdığı birkaç sitede de yayınlanan müzik hakkındaki yazısı içinde lee ryan da geçtiği için dikkatimi çekti. paylaşmak istedim. yazının hepsini yayınlamakda yarar görüyorum.

"Müziksiz bir hayat olmaz diyenlerdenim. Ama müzikte çok seslilikten ziyade sadelikteki güzelliği dinleyenlerdenim. Tamam! Müzikte ritim daha önemlidir ama anlam olmadan olmaz diye düşünenlerdenim.
Elbette her insanın müzik zevki ayrıdır ve bu konuda başkalarını yargılamak kimsenin haddine değildir ama belirtmek gerekir ki bir insanın dinlediği müzikler ve tarzlar o insanın karakteristik özelliğini açığa çıkarır. Bu nedenle insanın bu konuda kendisini dizginlemesi gerekir.
Herhangi bir sanatçının özel yaşantısı beni zerre kadar ilgilendirmez fakat dinlediğim şarkıcının kim olduğunu bilmek en doğal hakkım.
Benim dinlediğim her müzik aynı tarzda değildir. Hatta çoğunda benzer yönler bile bulunmaz. Nedendir bilmiyorum ama çok zor beğeniyorum. Bir çok müzik dinledim ama içlerinde “işte bu müzik mükemmel ve çok kaliteli bir yapım.” Dediğim müziklerin sayısı 20’yi geçmez. Bu 20 kişinin arasındaki bazı isimleri saymak istiyorum.
Lee Ryan, her ne kadar adı duyulmamış olsa da bence henüz keşfedilmemiş bir yetenek. Blue adlı gurupta iken guruptan ayrılarak çalışmalarına solo olarak devam ediyor. 7. perdede şarkı söyleyebilen ender insanlardan biri. Çok etkileyici, dugusal ve hafif tiz bir sesi var. Mesela 7. perdede şarkı söyleyen bir La Bouche ondan daha ünlü olmasına karşın daha kadar etkili söyleyemiyor. Tamam Lee Ryan’ın çok hoş bir sesi var ama eksik noktası “kissing you” ve “When I Think Of You” gibi birkaç şarkısını istisna tutarsak kaliteli denilebilecek tarzda şarkısı yok. Belki de onun ön plana çıkmamasının nedeni budur.
Enrique Iglesias sesini fazlasıyla beğendiğim 2. kişi. Özellikle “Ring My Bells” şarkısındaki performansı mükemmel. Bir İnsana sadelikteki duygusallığı ve güzelliği anlatmak için mükemmel bir argüman.
Celine Dion bir kadın sesinin ne kadar güçlü olabileceğine en güzel örnek. Nefes performansını izlemenizi tavsiye ederim. Genelde Titanik filmindeki efsanevi şarkının solisti olarak tanıdığımız Celine Dion’un , “Şaheserim” dediği “I’m alive” şarkısı “bir ses bu kadar mı güzel kullanılır?” dedirtiyor insana. Fortestik sesin en güçli temisilcilerinden biri Celine Dion.
Emilia’nın fazla şarkısını dinlediğimi söyleyemeyeceğim ama piyanostik sese sahip olan Emila’nın dinlediğim en güzel şarkısı “big big World”. Pp’ oktavından söylediği bu şarkı o psikolojide olmasanız dahi sizi o psikolojiye sokan bir tarza sahip. Çok ama çok sade ensturumanlar ve çok aşırı yavaş ritim ve çok kısık bir ses tonuyla söylenen bir şarkının bu kadar başarılı olamsının ardında ne var merak ediyorum. Gerçi hip hop ve ya aşırı uç tarzda haretli şarkılar dinleyenleri tatmin edeceğini sanmıyorum ama mutlu olmak istediğiniz şarkının hitap ettiği duygu seline yakalandığınız anda hiçbir hareketli müzik emilia’nın yaşattığı duygu selini yakalayamaz. Öyle ki genelde duygusal müzikler insanı daha çok duygusallaştırken bu müzikte insan aksine mutlu oluyor. İşte müziğin gücü.
İnsanlık tarihi İsmail YK veya Cankan gibi müzikten zere kadar anlamadığı halde müzik yapıyorum diye geçinen –ki ben onların yaptıklarına müzik denilip denilmeyeceğine henüz karar verebilmiş değilim- şarkı sonlarında fon müziği eşliğinde böğürürcesine saçma sapan nameler atıp bağıran, yazdığı veya söylediği –söylemeye çalıştığı demek daha doğru olurdu sanırım- şarkı(!)larda mantıklı bir kelime olmayan başka sanatçı(?) lar yetiştirmiş midir?
Yahu bu adamlar hiç ses kaydı yapıp kendi seslerini dinlemediler mi? dinledilerse nasıl bir kulağa sahipler? Bu adamlar müziklerini beğeniyorlar mı? Beğeniyorlarsa nasıl bir müzik anlayışı vardır? Sorular sorular, sorular… Alah aşkına bu adamları öyle yada böyle dinleyenlere soruyorum bu adam hangi tarzda söylüyor? Hayır çünkü bu şarkıya benzetilmeye çalışılan saçama sapan sözler ve nota yığınını hiçbir müzik tarzı kabul etmez de ondan sordum. Bu halde kalkıp da İsmail YK için bir tarz kurulacak değil ya.
Düşünüyorum da bizi müzik bakımından tüm dünyaya bu kadar rezil eden başka biri var mıdır? Merak edip Türk müziğini araştıran bir sanatçı bu adamla karşılaşıp müziklerinin çevirilerini incelese… -neyse vazgeçtim, boş ver…
İsmail YK veya Cankan gibi adamların en iyi müziklerini diyeceğime dünyanın –bu kişilerden sonra- en kart sesli kişisinin rast gele harfler ve notalarla yaptığı şarkıyı dinlerim daha iyi. En azından o adam o şarkıda “Allah belanı versin” demez. O adam bile öyle her duyduğunun şarkı sözü olmayacağını bilir.
Bu adamlar alanlarında tek. Her yerde bulunmazsınız şarkısının içinde “hey anam tekerim fır dönüyor” ibaresini geçirmeyi akleden ender şahsiyet. Dedim ya bunlar türünün tek örneği “hey polis abi ne olursun beni bir kere affet” diye şarkı sözü olur diyen tek insanlar bunlar. Bunları hayvanat bahçesinde karantinaya almak lazım. maazallah soyları falan tükenir. İnsanlık için büyük kayıp olur."
http://www.panoramio.com/user/1631934
nina_blue_rose
Moderatör
Moderatör
nina_blue_rose

Kadın

MesajKonu: Geri: bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri   bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri Icon_minitimePaz Eyl. 27, 2009 3:39 am

O sarkinin ismi Kissing You degil Wish the Whole World Knew.. .
leeci_alara
Moderatör
Moderatör
leeci_alara

Kadın
Humor : Tired

MesajKonu: Geri: bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri   bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri Icon_minitimePtsi Ekim 05, 2009 6:44 am

süper bir paylaşım çok teşekkürler büyük bir zevkle okusum Smile
Özellikle İsmail YK ve Cankan hakkındaki görüşlerine kesinlikle katılıyorum.. Wink
http://www.myspace.com/leeci_alara

bazı yazarların Lee hakkında düşündükleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-